Novojičínské školáky testovali žvýkací metodou

Novojičínské základní školy dnes začaly testovat žáky PCR testy, a to odběrem vzorku slin takzvanou žvýkací metodou. Tato diagnostika je jednodušší, přesnější a šetrnější než původní antigenní testy, navíc ji postačí provádět jen jedenkrát za čtrnáct dní. Kromě toho, že u této techniky odpadá riziko podráždění sliznice, má navíc i vysokou citlivost na detekci viru.

„Ihned poté, co stát oznámil, že bude financovat kvalitnější PCR testy pro školy, jsme se spojili s laboratořemi, které tuto možnost nabízí a podařilo se nám to velmi rychle domluvit se společností Spadia, která má v Novém Jičíně jednu ze svých poboček. PCR testy jsou spolehlivější než antigenní, nemusí se provádět tak často a nemenší výhodou je i samotný způsob odběru, který je u žvýkacích testů rychlý a čistý. Je to pohodlnější jak pro žáky, tak pro personál, který nemusí pracovat s biologickým materiálem,“ vysvětlil místostarosta Ondřej Syrovátka.

„Požadavky na zavedení těchto testů jsme od rodičů měli již delší dobu, ale dosud mu bránily vysoké náklady, protože stát hradil jen dosavadní antigenní testy. Nyní stát školám proplácí 200 Kč za jeden test, což je také cena, za kterou je laboratoře nabízí. Je to podle nás dobrá cesta, jak celé testování na školách zjednodušit a zefektivnit,“ doplnila vedoucí odboru školství Oldřiška Navrátilová.

Školáci si ráno před začátkem vyučování vložili do úst sterilní a vysoce nasákavý žvýkací tampon, minutu až dvě jej ponechali v puse, a pak ho vložili do zkumavky. Tu si laboratoř odebrala a odpoledne se děti i rodiče dozvěděli výsledky. Ve škole tak nezůstal žádný nebezpečný biologický odpad.

17.05.2021