Městský dům před rekonstrukcí využili hasiči k výcviku

Budova bývalé ubytovny pro zdravotnický personál v Novém Jičíně před svou přestavbou posoužila hasičům. Stavbu se čtyřmi nadzemními podlažími a výškou 14 metrů využili ke svému taktickému cvičení. Záchranáři budou v objektu trénovat téměř až do konce května. O měsíc později by už je měli vystřídat stavební dělníci, aby tu vybudovali 39 malometrážních bytů.

„Tento prostor je pro náš výcvik ideální. Je to klasický bytový dům, u něhož neznáme dispozice, tedy reálné prostředí. Navíc jde o výškovou stavbu, takže se nám nabízí nácvik velkého množství záchranářských technik. Záchrana osoby pomocí výškové techniky, slaňování, můžeme tady provést imitaci požáru, prověřit vyhledávací systém a podobně,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru územního odboru Nový Jičín Petr Adamus.

Přestavba zdravotnické ubytovny je finančně nejnákladnější investiční akcí Nového Jičína v letošním roce. Vybudování 39 bytů pro mladé lidi by mělo podle předpokladu stát 65 milionů korun. „Právě probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby. Pokud vše půjde podle plánu, tak na přelomu června a července by se tady mělo začít pracovat a za čtrnáct měsíců by měla být zakázka hotova,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský.

Budovu v ulici K Archívu získalo město Nový Jičín v roce 2016 darem od Moravskoslezského kraje. „Podmínkou bylo, že se zde vybudují byty. Než objekt předáme stavebníkům, rádi jsme ho poskytli hasičům k výcviku,“ dodal Dobrozemský.

13.05.2021